прочети знаците

Кампанията „Да оцветим света в оранжево“ (Orange the World) и тази година стартира на 25 ноември, Световния ден за премахване на насилието срещу жени. Тя е част от 16-те дни на активизъм на ООН срещу насилието, основано на пола и има за цел повишаване на осведомеността и прекратяване на насилието срещу жени и момичета в световен мащаб. Като ярък и оптимистичен цвят, оранжевото символизира бъдеще без насилие срещу жени и момичета.

През 2024 г. членовете на Сороптимист Интернешънъл Европа са призовани да се ангажират и вдъхновят чрез кампанията „Да оцветим света в оранжево“, да се застъпват за по-светло, безопасно и приобщаващо бъдеще, като носят оранжево и участват в дейности, които водят до обществени промени, за насърчаване правата на жените и гарантиране на тяхната безопасност.

За тазгодишното си трето издание Сороптимист Интернешънъл Европа (SIE) фокусира кампания си „РАЗЧЕТИ ЗНАЦИТЕ“ върху предотвратяване на кибернасилието, отчитайки нарастващото значение на живота в киберпространството върху нашето общество.

Не всяка жена и всяко момиче се чувстват добре дошли във виртуалното пространство. Възходът на технологиите доведе със себе си увеличаване на излагането на жени и момичета на цифрово насилие. Кибернасилието изисква превантивен подход за създаване на по-безопасна онлайн среда. Докато реактивните мерки са важни, проактивната превенция е от решаващо значение. Съобщаването за кибернасилие все още е проблем, повечето жертви се изолират и мълчат, което намалява вниманието на обществото към явлението и засилва безнаказаността. SIE ще се ангажира с проблема кибернасилие срещу жени и момичета чрез застъпничество, цифрова грамотност и услуги за подкрепа.

Какво е кибернасилие?

Кибернасилие е използването на компютърни системи за причиняване, улесняване или заплаха за насилие срещу индивиди, което води или има вероятност да доведе до физическа, сексуална, психологическа или икономическа вреда или страдание и може да включва възползване от обстоятелствата, характерните черти или уязвимостта на индивида. Това е нарушение на човешките права и форма на дискриминация срещу жените и включва всички действия на насилие, основано на пола, които водят или има вероятност да доведат до физическо, сексуално, психологическо или икономическо нараняване или страдание на жени, включително заплахи за такива действия, принуда или произволно лишаване от свобода, независимо дали се случва в обществения или в личния живот.

Кибернасилието включва набор от поведения, като например:

  • онлайн тормоз
  • кибертормоз
  • киберпреследване (cyberstalking) – клевети, злословие
  • лична информация, публикувана без съгласие (doxxing)
  • дълбоки фалшификати (deepfakes) – синтетични медии, които са били дигитално манипулирани, за да заменят идентичността на един човек убедително с тази на друг.

То засяга непропорционално жените и момичетата със сериозни социални, икономически, психологически и физически проблеми.

Въздействието на кибернасилието върху психичното здраве е дълбоко, то води до повишена тревожност, депресия, симптоми на посттравматично стресово разстройство, социална изолация и дори самоубийство. Справянето с кибернасилието като част от по-широкия спектър от насилие, основано на пола, което уврежда жените, е критично за благосъстоянието на жените и момичетата по света.

Сороптимистите могат да играят ключова роля в предотвратяването на кибернасилие срещу жени и момичета чрез:

  • Образоване на общностите относно кибернасилието и насърчаване на уважително поведение онлайн.
  • Застъпничество за промени в политиката и правни реформи за укрепване на защитата срещу кибернасилие.
  • Сътрудничество с технологични компании за подобряване на мерките за онлайн безопасност.  
  • Работа с правоприлагащите органи за подобряване на отговорността и противодействието на кибернасилието.
  • Осигуряване на обучение за цифрова грамотност и онлайн безопасност в училищата и университетите.
  • Подкрепа на жертви и оцелели чрез консултиране, онлайн групи за подкрепа и настояване за специализирани държавни линии за помощ.

Превенция на кибернасилието

Съгласно Истанбулската конвенция предотвратяването на насилието над жени и домашното насилие не трябва да се оставя само на държавата. Всички членове на обществото, особено мъже и момчета, трябва да помагат.

Ако вашата страна е страна по Истанбулската конвенция, като сороптимисти можете да апелирате вашата държава да направи следното:

  • Обучение на професионалисти в близък контакт с жертвите;
  • Провеждане на редовни кампании за повишаване на осведомеността;
  • Включване на въпроси като равенство между половете и ненасилствено решаване на конфликти в учебния материал;
  • създаване на програми за лечение на извършителите;
  • работа в тясно сътрудничество с НПО и гражданското общество като цяло;
  • включване на медиите и частния сектор в изкореняването на половите стереотипи и насърчаване на взаимността и уважението

Като се ангажират с всички ключови заинтересовани страни, Сороптимистите могат ефективно да се справят с кибернасилието срещу жени и момичета, да повишават осведомеността, да се застъпват за промяна и да създават по-безопасна и по-подкрепяща онлайн среда за всички.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *