
СОРОПТИМИСТ ИНТЕРНЕШЪНЪЛ СЪЮЗ БЪЛГАРИЯ се обръща към всички представители на законодателната, изпълнителната и съдебната власт в НР България, към представителите на НПО и всички граждани с
ПРИЗИВ ЗА СПЕЦИАЛНО ВНИМАНИЕ И ОТНОШЕНИЕ КЪМ КИБЕРНАСИЛИЕТО, като форма на насилие над жени и деца, поради нарастващото му разпространение в България.
В рамките на световната кампания «16 дни на активизъм срещу насилието над жени и момичета», тази година нашият фокус се насочва към повишаване на осведомеността за признаците на кибернасилие и възможностите за предотвратяването му.
Кои са формите на кибернасилие?
Този широко разпространен проблем се проявява в различни форми, включително кибертормоз, преследване в киберпространството (stalking), неоторизирано пускане на лична информация (doxxing ), непозволено заснимане на интимни органи (upskirting), сексуално изнудване (sextortion), тролинг (trolling), дълбоки фалшификации (deepfakes) и споделяне на интимни изображения без съгласие.
Кои са жертвите на кибернасилието?
Насочени предимно към жени и деца, тези действия могат да нанесат дълбока вреда на психическото, емоционалното и понякога физическото благосъстояние. Проучване установи, че в Европа 11% от жените и момичетата са преживели кибертормоз от 15-годишна възраст, а 5% са преживели киберпреследване от същата възраст (Европейски институт за равенство между половете, доклад, стр. 40, 2022 г. https://euagenda.eu/publications/eige-gender-in-research)
В България по данни на Националният център за безопасен интернет са обработени рекордните 293 312 сигнала за онлайн злоупотреби над деца за периода януари-септември 2024 г. Сред сигналите на Горещата линия 124 123 са такива за разпространение на снимки и видеа със сексуално съдържание с деца, сексуално изнудване и експлоатация. При всички сигнали 99% са за престъпления спрямо момичета и 1% – спрямо момчета. Най-потърпевши са деца на възраст 10-14 години. Мeстата в Мрежата, където най-често възниква проблем, са социалните мрежи – 72% и приложения за чат комуникация – 17%. Онлайн престъпниците стават все по-изобретателни и все по-често подмамват децата и през платформите за онлайн игри – 10%. (https://www.safenet.bg/rekordni-blizo-300-000-signala-za-onlajn-prestapleniya-nad-decza-e-obrabotil-naczionalniyat-czentar-za-bezopasen-internet/)
Какви действия да предприемем?
Нарастващата тревога сред родители и деца ни карат да се мобилизираме в усилията си за навременно разкриване и съобщаване на случаите на кибернасилие, за да могат отговорните правозащитни органи да се задействат за елиминиране на източниците на този вид нарушения на човешките права. Това може да стане ако
ДА РАЗЧЕТЕМ ЗНАЦИТЕ НА КИБЕРНАСИЛИЕТО
- Оттегляне от социални медии или онлайн общности
Внезапно деактивиране на акаунти в социалните медии, спиране на публикациите или значително намаляване на онлайн присъствието в тях.
- Избягване на определени теми или хора онлайн
Избягване на дискусии или взаимодействия, в области на предишен интерес, особено ако тези области са мястото, където се случва тормозът.
- Емоционални и психологически знаци
Повишена секретност относно онлайн дейностите; по-голяма предпазливост или потайност относно онлайн активност и контакти.
- Признаци на безпокойство след използване на интернет или мобилни устройства
Видимо безпокойство, тъга или гняв след онлайн контакти.
- Промени на настроението или поведението
Признаци на депресия, тревожност, отдръпване от приятели и семейство или спад в академичните или работните резултати.
- Физически знаци
Стресът и безпокойството, които кибернасилието причинява, могат да се проявят физически чрез промени в моделите на сън или хранене, необясними главоболия или болки в стомаха.
СОРОПТИМИСТ ИНТЕРНЕШЪНЪЛ СЪЮЗ БЪЛГАРИЯ ПРИЗОВАВА
Да поставим кибернасилието срещу жени и деца и застъпничеството за безопасно цифрово пространство в нашия дневен ред за да можем:
- да повишим осведомеността относно разпространението и въздействието на такива целеви атаки
- да разработим ефективни стратегии за борба с кибернасилието
- да се застъпим за мерки за справяне с него
- да идентифицираме области за подобрение и насърчаване на равенството между половете в технологичния сектор
- да разгледаме кибернасилието като част от по-широк спектър от насилие, основано на пола